NAPRAVLJEN IDEJNI PROJEKT

Sastanak oko projekta obilaznice Pakraca i Lipika

14.04.2017. 11:42 | 5033 pregleda | Objavio: Marko Barčan | Rubrika: Poduzetništvo

Usuglašavanje detalja oko projektne dokumentacije obilaznice Pakraca i Lipika koja je dio međunarodnog koridora od Mađarske do BiH bila je tema sastanka koji je održan 13. travnja u zgradi Gradske uprave u Lipiku, a na kojem su bili predstavnici Grada Lipika, Grada Pakraca, Hrvatskih cesta, HEP ODS-a, Voda Lipik, Pakrac Plina i drugih koji su obuhvaćeni ovim zahvatom.

Za sad je gotov idejni projekt spomenute obilaznice dužine oko 12 kilometara koji je izradio Inženjerski projektni zavod Zagreb, do 17. svibnja planira se podnijeti zahtjev za lokacijsku dozvolu, a dinamika postupka je takva da je do trećeg mjeseca iduće godine planirano ishođenje građevinske dozvole, saznali smo od Irene Tutić, voditeljice Odsjeka za pravne poslove, graditeljstvo i komunalne djelatnosti Grada Lipika.

Brza cesta koja ide od granice Republike Mađarske preko Virovitice, Daruvara, Pakraca, Lipika, Okučana do granice s Bosnom i Hercegovinom projektirana je kao četverotračna cesta. Na našem području u prvoj fazi radio bi se jedan kolnik s dvije trake od Pakraca do Lipika, a u drugoj fazi od Lipika do Donjeg Čaglića. Na području Lipika imamo dva čvora, jedan u Donjem Čagliću kod odvojka prema Kovačevcu, a drugi kod Raminca dok na području Pakraca cesta izlazi u blizini Crkvišta. Cijela cesta je izdignuta u nasipu tako da gdje presijeca poljske puteve bit će podvožnjaci, investitor cijelog projekta su Hrvatske ceste, a vrijednost investicije je 600 milijuna kuna.

Priča oko obilaznice Lipika i Pakraca stara je više godina, a jasno je kako danas imamo gotova idejna rješenja. Kako nam je komentirao gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, preduvjet za sve što želimo napraviti prvenstveno je da imamo projektnu dokumentaciju koja bi ovime bila spremna.
- Paralelno uz to što razvijamo naše manifestacije i turističku ponudu nizom projekata, ulažemo i u razvoj poduzetništva, a sve to imat će posebno smisla i gospodarski će se značajno osjetiti kad riješimo našu prometnu izoliranost, rekao nam je gradonačelnik Kasana te kako se na tome intenzivno radi kroz pripremu dokumentacije kako za ovu obilaznicu tako i za spoj brze ceste od Donjeg Čaglića s izlazom na autoput u Lipovljanima.

© 2014-2025. COMPAS portal - Sva prava pridržana.