Braniteljski centar - Vrh - članci i rubrike - Dan državnosti RH 2026
Braniteljski centar - Vrh - članci i rubrike - Dan državnosti RH 2026
Podešavanje teksta:
Susret s nekadašnjom hrvatskom premijerkom

Jadranka Kosor u Spahijskom podrumu predstavila svoju novu knjigu Žene koje mašu rukama

schedule02.06.2026. 08:03  |  visibility767 pregleda  |  menu_book4 min čitanja  |  folderRubrika: Vijesti  |  Objavio: Matija Kulhavi

U organizaciji Gradske knjižnice i Muzeja grada Pakraca, u ponedjeljak, 1. lipnja, održan je književni susret s bivšom predsjednicom Vlade Republike Hrvatske Jadrankom Kosor. Nekadašnju premijerku domaća je publika dočekala u prostoru Gastro kutka, smještenom unutar povijesnog zdanja Spahijskog podruma, gdje je predstavila svoje najnovije prozno djelo pod naslovom „Žene koje mašu rukama“.

Razgovor s autoricom vodila je ravnateljica pakračke knjižnice Monika Lucić Fider, a susret je protekao u znaku snažnih emocija. Jadranka Kosor nije skrivala zadovoljstvo dolaskom u grad u kojem je rođena, napominjući kako je tijekom promocije ove knjige obišla brojna mjesta u Hrvatskoj, ali da susret s pakračkom i lipičkom publikom ima sasvim poseban značaj. Formativne godine provela je upravo u ovom kraju; živjela je u Lipiku, a u Pakracu je pohađala gimnaziju. Prije samog dolaska na promociju, autorica je posjetila zgradu svoje nekadašnje škole, prisjetivši se vrsnih profesora koji su je poučavali, kao i prijatelja iz djetinjstva, poput prve velike prijateljice Sande i prve simpatije Kreše, koji su odavno odselili u Kanadu. Te uspomene na mladost, kako je najavila, mogle bi postati motiv njezine iduće knjige.

Nova autobiografska proza donosi iskrenu i beskompromisnu kroniku fizičkog i mentalnog oporavka, baveći se temama o kojima se u javnosti rijetko govori bez nelagode. Jadranka Kosor u središte zbivanja stavlja vlastito suočavanje s tjelesnom nemoći, operacijama na oba koljena, dugotrajnom rehabilitacijom u toplicama te mukotrpan proces ponovnog kretanja bez pomoći štaka.

Ipak, tekst nadilazi okvire memoarskih zapisa o savladavanju zdravstvenih prepreka. Trenutak u kojem je odbacila medicinska pomagala za hodanje potaknuo je autoricu na duboko poniranje u vlastitu prošlost. U djelu se isprepliću teška i bolna sjećanja, poput prometne nesreće koju je nekim čudom preživjela u mladosti, ali i vedre, duhovite anegdote o susretima s nekadašnjim udvaračima. Uz intimne obiteljske crtice i opise kontakata s građanima, autorica otvoreno progovara o društveno-političkoj stvarnosti, iznoseći jasne stavove o aktualnim zbivanjima i evocirajući razdoblje kada je aktivno sudjelovala u kreiranju domaće i regionalne politike.

Sam naslov djela, „Žene koje mašu rukama“, nosi snažnu poruku. Riječ je o posveti svim ženama koje svakodnevno ulažu napore kako bi odbacile stvarne ili metaforičke štake te živjele autonomno, hrabro i bez straha. Knjiga šalje poruku o neizostavnoj borbi za vlastiti glas i pravo svake pojedinke na potpunu osobnu slobodu.

Gostovanje u Pakracu podsjetilo je i na bogat profesionalni put Jadranke Kosor. Novinarsku karijeru započela je još u školskim klupama kao najmlađa dopisnica Večernjeg lista, a nakon preseljenja u Zagreb i diplome na Pravnom fakultetu, dugi je niz godina radila na Hrvatskoj radioteleviziji. Njezin politički uzlet počeo je krajem 1995. godine ulaskom u Hrvatski sabor. Obnašala je dužnosti ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti te potpredsjednice Vlade, dok je u srpnju 2009. godine preuzela funkciju predsjednice Vlade. U povijesti ostaje zapamćena kao potpisnica Pristupnog ugovora kojim je Hrvatska ušla u Europsku uniju, za što je odlikovana i visokim državnim priznanjem – Veleredom kraljice Jelene s lentom i Danicom. Njezin književni opus već obuhvaća uspješne naslove „Premijerka“ i „Kraljica“, koji su ranije privukli veliku pozornost čitatelja.

Foto: Compas.hr